Edytuj nagłówek
Aktualności
WYJAZD NAUKOWY STUDENTÓW KIERUNKU ROLNICTWO  W RAMACH DZIAŁALNOŚCI  NAUKOWEGO KOŁA STUDENCKIEGO CHEMIKÓW

W dniach od 11 do 14 kwietnia 2023 r. Studenci kierunku Rolnictwo należący do Studenckiego Naukowego Koła Chemików w ramach środków przeznaczonych na działalność Koła odbyli wyjazd naukowy do „Kopalni Podgórze” - największej kopalni uranu na terenie Kowar oraz największej co do wielkości wydobycia kopalni na terenie Polski. W kopalni znajduje się podziemna trasa turystyczna, całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania. Ekspozycja obejmuje m.in. narzędzia górnicze, mapy kopalni oraz największą w Polsce kolekcję szkła uranowego.

Studenci mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat różnorodności biologicznej i ekosystemów w Karkonoskim Parku Narodowym oraz zobaczyć jedną z największych atrakcji Karpacza tj. Dziki Wodospad, który położony jest w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Powstał on w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy, a jego nazwa nawiązuje do charakteru rzeki.

Ponadto Studenci zwiedzili Wodospad Kamieńczyka - najwyższy (846 m n.p.m) wodospad znajdujący się po polskiej stronie Karkonoszy. Wodospad Kamieńczyka składa się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 m. Z progu spada do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka, który ma ok. 100 m długości, skalne pionowe ściany osiągają od 20-30 m wysokości, a szerokość w niektórych miejscach nie przekracza 4 m.

Studenci zwiedzili również Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie, gdzie obejrzeli około 3000 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata, a także jeden eksponat z kosmosu - meteoryt Gibeon. Przed budynkiem muzeum znajduje się “LAS KARBOŃSKI”. Są to skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły około 300 milionów lat temu. Osobnym działem muzeum są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Zgromadzone w Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie zbiory mineralogiczne mają dużą wartość naukową i dydaktyczną. Kolekcje minerałów z Karkonoszy i Gór Izerskich, kalcytów i stalaktytów z Wojcieszowa oraz minerałów rudnych z Trepczy i Cavnik są unikatowe.

Opiekunami naukowymi podczas wyjazdu byli:
dr hab. inż. Anna Sikorska, prof. PUZ (Opiekun naukowy Koła Studenckiego Chemików),
dr inż. Zbigniew Pawlonka